REKABET HUKUKU

Bir şirketin karşı karşıya olduğu en büyük hukuki risklerden biri rekabet hukuku riskidir. Bu nedenle her sektörde, şirket faaliyetlerini icra eden kişilerin rekabet hukuku hakkında bilgi sahibi olması ve bulundukları sektörün tâbi olduğu rekabet mevzuatına hakim olması gerekir.

4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten bu yana her sektörden birçok firmaya Rekabet Kurumu tarafından hatrı sayılır miktarda idari para cezaları verilmiştir. Uzmanlar olarak değerlendirdiğimizde, şirketlerin pek çoğunun serbest piyasa düzeninde talep edilen rekabet şeklinden haberdar olmadıkları, serbest piyasa düzenini “başıbozuk-denetimsiz” olarak algıladıkları görülmektedir. Türkiye pazarında faaliyet gösteren şirketlerin rekabet hukukunu ve bulundukları sektöre ait rekabet mevzuatını öğrenmeleri işte bu yüzden önem kazanmaktadır. 

Bu noktadan hareketle günümüzde pek çok kurumsal şirket, uzmanlara rekabet uyum programları hazırlatmaktadır. Ancak bu programlar sadece yazıya dökülmekte, şirket uygulamalarında yeterli etkiyi yaratamamaktadırlar.

Hukuk Büromuz her sektörden firmanın her an karşı karşıya kalabileceği idari para cezalarından kurtulmaları ve serbest piyasa düzeni içinde mevzuata uygun hareket edebilmelerini sağlamak amacındadır. 

Bu nedenle, ihlallerin önlenmesi ve bir ihlal iddiası karşısında şirketin mümkün olan en iyi şekilde savunulması ve temsili büyük önem taşımaktadır.Hukuk Büromuz otomotiv, akaryakıt, havacılık, medya, kozmetik, taşıma ve gıda sektörleri başta olmak üzere sektörlerinde öncü konumdaki yerli ve yabancı müvekkillerine dikey ve yatay anlaşmalar, hakim durumun kötüye kullanılması, yıkıcı fiyat belirleme ve rekabeti bozucu diğer uygulamalar konusunda sürekli hukuki destek ve danışmanlık sağlar. Bunların yanında, olası ihlal iddiaları halinde büromuz, müvekkillerinin Rekabet Kurumu (ve gerekmesi halinde) Ankara İdare Mahkemeleri önünde en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamakta, izne tabi birleşme ve devralmalar hususunda gerekli işlemleri yürütmekte, rekabet hukuku alanındaki güvenilir tecrübesi ve uzman avukatları ile müvekkillerine bu alanda derinlemesine hukuki destek sağlamaktadır.

Büromuz ayrıca SENECA Eğitim ve Danışmanlık Platformu’nun kurucusu olup şirketlere rekabet hukuku konusunda eğitimler vermektedir. 

 

 

Bize Ulaşın
Bizi Takip Edin
Web Tasarım & Yazılım : Chip Yazılım